Bp Andrzej Dziuba o przyszłym Kongresie Eucharystycznym

źródło: https://ekai.pl/bp-andrzej-dziuba-o-przyszlym-kongresie-eucharystycznym/

Chcemy wpisać to Boże Ciało w publiczną manifestację czci dla Jezusa Eucharystycznego. Chcemy uświadomić sobie, że to nie jest tylko tradycja, która przemija, ale to manifestacja, która musi mieć swoje owoce w codziennym życiu – mówił bp Andrzej Dziuba, Delegat KEP na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne. 13 marca podczas 378. Zebrania Plenarnego KEP podjął on temat przygotowań do 52. Kongresu, który odbędzie się w 2020 roku w Budapeszcie.

Kościół powszechny przygotowuje się do 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Budapeszcie w 2020 roku. – Jest to kontynuacja pięknej tradycji, która ma swoje korzenie we Francji, zainicjowana przez świeckich ludzi, aby publicznie zamanifestować cześć dla Chrystusa Eucharystycznego w sposób szczególnie uroczysty – powiedział w rozmowie z KAI bp Andrzej Dziuba.

Na najważniejsze wydarzenia Kongresu złożą się m.in. Msza św. otwarcia z Pierwszą Komunią św., codzienne sesje, świadectwa i katechezy oraz wydarzenia kulturalne i spotkania w mieście. W ramach Kongresu będą trzy bloki. – Refleksja naukowa czyli m.in. konferencje i referaty. Drugi blok to spotkanie z ludźmi, którzy przyjeżdżają na Kongres w ramach konferencji, świadectw, koncertów i nabożeństw. Na koniec odbędą się główne uroczystości, które odbywają się już publicznie na ulicach: jest procesja światła i tzw. Statio Orbis, który zamyka kongres – tłumaczył bp Dziuba.

Biskup łowicki przypomniał również, że 51. Kongres na Filipinach zgromadził 1,5 mln osób. – Skoro ten kongres będzie tak blisko to chcemy, żebyśmy próbowali jak najliczniej na niego pojechać, wziąć udział choćby w jakichś częściach tego wydarzenia. Chcielibyśmy, aby wpłynął on również na wzrost pobożności Eucharystycznej w Polsce – mówił. Jak dodał duchowny, w Polsce ponad 20 lat temu we Wrocławiu odbył się Kongres i ważne, aby odświeżyć sobie wydarzenia z 1997 roku i jednocześnie odświeżyć swoją pobożność eucharystyczną.

– Czekamy na dokument duszpasterski, który ukaże się jesienią, kiedy będzie posiedzenie komitetu w Rzymie. Wtedy przetłumaczymy go na język polski i będzie możliwość zetknięcia z nim. Poza tym, będziemy starali się również podać materiały graficzne zachęcające do wyjazdu, do odkrycia Eucharystii – zapowiada biskup łowicki.

Jak podkreśla bp Dziuba, bardzo ważnym elementem przygotowawczym do Kongresu jest zachęta do adoracji 2 czerwca 2018 roku w Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. – Chcemy wpisać to Boże Ciało w publiczną manifestację czci dla Jezusa Eucharystycznego. Chcemy uświadomić sobie, że to nie jest tylko tradycja, która przemija, ale to manifestacja, która musi mieć swoje owoce w codziennym życiu – mówił. – Nawet jeżeli nie wyjdziemy na ulicę, to żebyśmy chodzili na niedzielą Mszę św., przystępowali do Komunii św. – dodał.

Jak tłumaczy duchowny ważne jest, by Chrystus Eucharystyczny kształtował nasze rodziny. – Żeby rodziny uwrażliwiły się na udział dzieci we Mszy św. niedzielnej, praktykowały Komunię świętą, nie tylko tę pierwszą – zaznaczył.

Na razie nie jest prowadzona rejestracja uczestników na kongres.

Papież Franciszek na zakończenie 51. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Cebu na Filipinach zapowiedział, że 52. Kongres odbędzie się w Budapeszcie w dniach 13-20 września 2020. Ostatnie takie wydarzenie w tym mieście miało miejsce 80 lat temu – w dniach 25-30 maja 1938 roku.


Może warto udostępnić znajomym?Msze Święte
Dni powszednieNiedziela i święta
7:00 7:00
7:30
8:30
10:00
11:30 (dla rodzin)
13:00
17:30
18:00 18:00 (dla młodzieży)
Spowiedź

Podczas każdej mszy świętej oraz w I-piątek mięsiąca od 16:00


Adoracja Najświętszego Sakramentu

Codziennie w małym kościele od 8:00 do 18:00